Patron

Święty Sebastian za życia wybrał odważną i szlachetną drogę, za którą przyszło mu złożyć największą ofiarę. Nieugięcie sprzeciwiając się cesarzowi Dioklecjanowi, z którego rozkazu ginęły setki chrześcijan, niejako sam wydał na siebie wyrok. W zamian Jego postawa była wzorem dla wszystkich wyznawców Chrystusa - w pierwszych wiekach był jednym z najbardziej czczonych Świętych, któremu głównie powierzano sprawy beznadziejne.

Sebastian urodził się w Galii. Jego ojciec pochodził z rodziny urzędniczej zamieszkałej w Narbonne, matka natomiast była mediolanką. Otrzymał staranne wychowanie, następnie został żołnierzem. Miał być dowódcą straży cesarza Marka Aurelego Probusa, choć według św. Ambrożego, dowodził strażą przyboczną samego Dioklecjana. Za wypominanie mu strasznego okrucieństwa wobec chrześcijan, został przeszyty strzałami. Na pół umarłego odnalazła go pewna niewiasta, Irena, i swoją opieką przywróciła mu zdrowie. Sebastian po powrocie do sił ponownie udał się do cesarza, by stanąć w obronie wyznawców Chrystusa. Wtedy Dioklecjan kazał go zatłuc pałkami, a jego ciało wrzucić do kloaki. Stamtąd wydobyła je i ze czcią pochowała niewiasta Lucyna.

Na grobie Męczennika wystawiono bazylikę. Sebastian należał do najbardziej znanych świętych w Kościele. Rzym uczynił go jednym ze swoich głównych patronów. Część relikwii została podarowana przez papieża Eugeniusza II św. Medardowi. Relikwię głowy papież Leon IV umieścił w bazylice "Czterech Żołnierzy Koronowanych" w Rzymie. Św. Sebastiana zaliczano do piętnastu orędowników. Czczony był jako patron chroniący od epidemii. Za swego opiekuna obrali go także: żołnierze, myśliwi, strażacy, kamieniarze, ogrodnicy.

Hymn do św. Sebastiana

1. Św. Sebastianie wielki nasz Patronie
blisko Boga jesteś w męczeńskiej koronie
Któryś był przebity u słupa strzałami
przyjm nasze błaganie, wstawiaj się za nami.

2. Przez Twe wstawiennictwo uproś łaski Boga
by na nas nie spadła żadna straszna trwoga.
Abyś tak jak dawniej wstawiał się za nami
Św. Sebastianie, my Twoi oddani.

tekst: Leon Ślosarczyk
muzyka: Renata Ślosarczyk

Litania do św. Sebastiana

Kyrie eleison.
Chryste eleison.Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas.
Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, Królowo Męczenników, módl się za namii

Święty Sebastianie,
Niezwyciężony Męczenniku,
Rycerzy znakomitego urodzenia i sławy,
Chwalebny Wojowniku i Męczenniku Chrystusa,
Patronie i Zwierciadło Chrześcijańskich żołnierzy,
Gardzący światem,
Zwycięzco Szatana,
Otucho umierających,
Pocieszycielu strapionych,
Zwiastunie Słowa Bożego,
Opiekunie i patronie państw i miast,
Święty Sebastianie, doskonały w cnocie i mądrości,
Święty Sebastianie, Miłośniku Boga i ludzi,
Święty Sebastianie, siło w mowie i czynie,
Święty Sebastianie, umocnienie Chrześcijan w mękach i śmierci,
Święty Sebastianie, umocnienie chwiejnych w wierze,
Święty Sebastianie, zachęcający wątpiących, by wytrwali do końca,
Święty Sebastianie, rozpalony Bożą miłością, gardzący cierpieniami zadawanymi przez tyrana,
Święty Sebastianie, otoczony niebiańskim światłem,
Święty Sebastianie, pouczany przez Świętych Aniołów,
Święty Sebastianie, przywracający głos oniemiałym,
Święty Sebastianie, w obronie Prawdy zraniony strzałami,
Święty Sebastianie, zbity na śmierć pałkami,
Święty Sebastianie, ukoronowany wiekuistą chwałą,
Święty Sebastianie, wielki Pośredniku nasz przed Bogiem,
Święty Sebastianie, napełniony Bożą mocą dla zapobiegania zarazom i wszelkim chorobom zakaźnym,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módlmy się: Wszechmogący Boże, wejrzyj litościwie na nasze słabości. Ponieważ ciężar naszych złych czynów nas przygniata, niech wstawiennictwo Twego błogosławionego męczennika, Świętego Sebastiana będzie naszą obroną.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą i Duchem Świętym żyje i króluje; Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.